Slunění v Turecku

Do Turecka za sluncem

Turecko je bezpochyby rozsáhlá a pestrá země. A to ne jen geograficky a společensky, ale také z pohledu podnebí. Pouhá třicetina Turecka se nalézá v Evropě a 97% v Asii. Dá se tedy důvodně předpokládat, že ve vztahu k velkému území jsou mezi jednotlivými regiony velké rozdíly, a to nejen teplotní. Dalo by se říci, že co oblast, to jiné počasí.

Každým rokem získává Turecko mezi turisty na oblibě a počet lidí, přijíždějících do Turecka ať už na dovolenou, nebo jen na krátký výlet, má meziročně vzestupnou tendenci. Kdy je tedy nejlepší se vypravit na návštěvu Turecka? Jelikož Turecko geograficky spadá do subtropického pásu, je nutné myslet na to, že během léta jsou tu teploty skutečně téměř tropické. Turecká sezóna začíná již v květnu a končí až v říjnu. Západní pobřeží Turecka, kam spadá třeba letovisko Bodrum, omývá Egejské moře. Teploty tady už začátkem května kolísají kolem 23 °C a i tak je osvěžení v mořské vodě už takhle zjara velmi žádoucí. Léto tu ale končívá skoro o měsíc dříve než na jižním pobřeží v oblasti Turecké riviéry.

Horké podnebí

I když jsou břehy Turecké riviéry geograficky situovány o hodně více na jih než třeba Istanbul, teploty tu jsou velmi podobné jako v západní části. Jižní pobřeží a zdejší letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou asi nejpopulárnějšími letovisky. Jejich značnou výhodou je skutečnost, že se tady dá příjemně vykoupat ještě uprostřed podzimu, kdy se u nás teploty pohybují jen kousek nad nulou.

Vždy je však potřeba myslet na skutečnost, že slunce u moře opaluje jinak než v našich zeměpisných šířkách. Je proto potřeba pamatovat na pečlivou ochranu před sluncem tak, aby se pobyt v Turecku neproměnil v noční můru hned první den. Na intenzivní sluneční záření by si měla pokožka pomalu zvykat a nic se nemůže přehánět.

Vždy je třeba si s sebou přibalit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Nedoporučuje se používat nižší! Ideální je 20 – 25 a krém by měl mít UVA a UVB filtr. Dětem je doporučován opalovací krém s faktorem 30.

Vyznavači opalování bez plavek by měli myslet na to, že pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si tento způsob opalování nechat spíše k hotelovému bazénu a neprovokovat zdejší obyvatele. Na veřejně přístupných plážích by turisté měli ctít zvyky místních.