Bodrum v Turecku

Turecké Saint Tropez

Turecký poloostrov Bodrum se řadí mezi nejzajímavější místa v Turecku. Svými přírodními skvosty a příjemným podnebím láká nejen turisty z celého světa, ale též nejrůznější umělecky založené jedince a také tureckou smetánku a finančně dobře zajištěné občany Turecka. To je důvodem, proč bývá Bodrum často brán jako turecký ekvivalent Saint Tropez.

Během zvažování dovolené v této destinaci mohou cestovatele, a to především během hlavní turistické sezóny, zarazit poměrně drahé hotely. Ale mimo hlavní sezónu, nebo pokud se podaří narazit na zajímavý last minute zájezd, je možné cestovat na Bodrum za velmi příjemnou cenu. Teprve na Bodrumu návštěvníci obvykle pochopí, proč bývá tato část egejského pobřeží obvykle řazena mezi přírodní klenoty Turecka.

Bohatá historie

Bodrumské pláže jsou pokryté jak jemným pískem, tak se zde dá koupat na plážích s malými kamínky a oblázky. Volit lze též mezi mírným vstupem do vody nebo strmějším sklonem dna. Velká část místních pláží se pyšní Modrou vlajkou jak za čistotu vody, tak také samotných pláží. Ovšem i v případě, že se konkrétní turisté řadí spíše k jedincům, kteří preferují klidnou dovolenou a opalování se na pláži, a nikoliv k akčním jednotlivcům, dychtícím po vědění, by si neměli nechat ujít výlet k nedalekým ruinám Halikarnasského mauzolea. Tato stavba patří k sedmi starověkým divům světa a určitě stojí alespoň za krátkou návštěvu.

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu zdejších obyvatel hlavně ortodoxní Řekové. Z tohoto důvodu se vůbec není co divit, že je ze zdejších vesnic ještě v současnosti cítit antické a středověké Řecko. Tu ještě znásobují zřícené kostelíky, domy z tesaného kamene nebo větrné mlýny. A vzhledem k malé vzdálenosti od ostrovů Kos a Rhodos se dá dovolená na Bodrumu zpestřit cestou na některý z nich.

Město Bodrum

Nejpopulárnějším místním letoviskem je město se stejným názvem jako celý poloostrov. Současný Bodrum byl v antice nazýván Halikarnas. Starým centrem města vede oblíbená promenáda, jež je lemována uličkami se spoustou obchodů, barů, kaváren a restaurací. A místní historický přístav je v poslední době často vyhledáván jako kotevní místo luxusních soukromých lodí z celého světa.

V jižní části poloostrova, necelé 3 kilometry od Bodrumu, se nachází město Gumbet. To je situováno podél jedné z nejdelších a nejoblíbenějších pláží na Bodrumu. Pláž je písečná a má pozvolný vstup do moře. Lemují ji tamaryšky a je oblíbeným cílem pro rodiny s dětmi, které do této části Turecka v průběhu dovolené zavítaly.