Alanya, Turecká riviera

Východ Turecké riviéry

Prázdninová oblast v okolí města Alanya se nachází u jižního pobřeží Turecka. Rozkládá se v příjemném prostředí na úpatí majestátného a na desítky kilometrů jasně viditelného pohoří Taurus. Ze směru od hor obklopena lesy a loukami a ze strany druhé členitými břehy patří část tureckého jižního pobřeží kolem Alanye k vyhledávaným místům jedinců, kteří vyhledávají hlavně poklidnou a ničím nenarušovanou příjemnou dovolenou.

Pobřeží okolo Alanye omývají vody teplého Středozemního moře. To turistům zaručuje skvělé klima po celý průběh jejich dovolené. V hlavní letní sezóně se tady teploty pohybují okolo 30 stupňů Celsia a nebe je skoro vždy bez mráčku. Ale i po zbytek roku se v Alanyi teplotní průměr pohybuje kolem 21 stupňů. A takové teplo je pro našince téměř letní počasí a jde o vítané hodnoty průměrné denní teploty.

Co v Alanyi

Celé okolí Alanye je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Konzistence plážového písku se liší místo od místa, od velmi jemného písku až po mnohem hrubější s menšími oblázky. Mezi nejznámější pláže v okolí Alanye náleží určitě Kleopatřina pláž. Své jméno dostala podle egyptské vládkyně Kleopatry, která zde údajně očarována zdejší přírodou svěřila své tělo moři.

Je k nalezení na západním pobřeží Alanye a pravděpodobně jediným záporem může pro někoho být celkem svažitý terén. V případě, že by náhodou někoho na pláži omrzelo plavání a další vodní radovánky, můžete se vydat na prohlídku jeskyně Damlatas. Ta se nalézá v její těsné blízkosti a traduje se o ní, že vzduch v jeskyni velmi blahodárně působí na turisty s dýchacími komplikacemi.

Zájemci o historii a památky mohou v okolí Alanye poznávat zbytky několika starověkých měst. Při příjezdu do Alanye si určitě každý všimne vysoko se tyčících hradeb ze středověku a zbytky pevnosti, která před staletími chránila obyvatele města před útoky z moře. Návštěva alanyjského hradu je též na programu mnoha turistů během dovolené. Z jeho hradeb mají turisté celou Alanyi skoro jako na dlani. Oblíbené jsou též výlety po okolí.

Po náročně prožitém dni je nejlepší doba na ochutnávku zdejší chutné gastronomie a kde jinde si dát světově známý kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží Turecka?