Brána do Orientu

Historický Istanbul

Istanbul je bezesporu nejvyhlášenější, nejrozvinutější a zároveň největší město Turecka. Istanbul byl v historii znám také jako Bizantion, Konstantinopol nebo Cařihrad. Město se rozkládá současně na dvou kontinentech, v Evropě a Asii. Obě části jsou spojeny a zároveň i rozděleny úžinou Bospor. Většina významných monumentů v Istanbulu se nalézá v jeho evropské části.

Střed Istanbulu je během hlavní sezóny vcelku přelidněný. Kvůli hustému provozu je pro cesty městem určitě výhodnější použít především hromadnou dopravu, neboť autem nebo taxíkem trvá cesta většinou daleko déle. Způsob využívání je stejný jak pro metro, tramvaj nebo autobusy ale i trajekty. Pokaždé je nutné koupit žeton, který se vhodí do turniketu a ten turisty vpustí dovnitř. Pomocí těchto dopravních prostředků je možné se dostat k nejslavnějším istanbulským památkám.

Zajímavá místa

Prohlídka paláce Topkapi zabere půl dne. Ideální je stavbu navštívit v brzkých ranních hodinách, neboť tak je možné se vyhnout velkým davům a prohlídku si pak kdokoliv může lépe vychutnat. Za vstup se platí kolem 35 TRY. Za tento obnos se však návštěvníkům naskytne pohled na opravdové poklady. Už jen sultánův trůn posetý drahokamy či obrovský diamant nebo smaragdy stojí za podívanou.

Turisty obvykle láká také Modrá mešita. Do mešity je vstup dobrovolný a musí se zvolit vhodné oblečení. V případě, že by byla návštěvníkovi vidět kolena a by měl odhalena ramena, musí si vypůjčit velký přehoz, jež jej zahalí. Pamatovat je třeba na to, že jde o posvátné místo a tak je žádoucí chovat se potichu a zbytečně nerozptylovat jiné návštěvníky.

Modrá mešita a palác Topkapi náleží pravděpodobně k nejslavnějším památkám v Istanbulu, ovšem v žádném případě ne k jediným. Návštěvníci mohou své další cesty směrovat k Hagii Sofii, Tulipánové mešitě, známému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu popřípadě k cisterně Yerebatan Saray.

Během doby prožité v tureckém Istanbulu se velká část návštěvníků cítí jako v neznámém světě. Jistě ne bez příčiny se říká, že je bránou Orientu. A co potom v Istanbulu prožít dovolenou?