Turecko je rájem pro potápěče

Potápění v moři

Krásné a udržované pláže, čistá voda, spousta zábavy, historické památky, ale také zážitky jsou lákadlem pro turisty, kteří se i během této sezóny rozhodli odletět na dovolenou do jedné z evropských nebo jiných zahraničních destinací. Vzrůstající popularitě se těší kurzy s výukou potápění, které v loňském roce využilo několik tisíc českých turistů.

V letošním roce to asi nebude odlišné a mezi oblíbené potápěčské destinace bude samozřejmě zase náležet Turecko. Oblast Turecké riviéry je známá svými čistými plážemi a průzračným mořem. Z toho důvodu si ji za svůj cíl pro potápění vybírá mnoho turistů. Nejoblíbenější a vyhledávaná střediska jsou Alanya, Antalya, Marmaris či Bodrum.

Proč zrovna Turecko?

Nejoblíbenějším způsobem, který turisté preferují k výletům na potápěčskou lokalitu, bývá vypůjčení lodě. Vydají se dál od břehu a nabídne se jim moře tak průzračné, že lze z lodě často vidět až na dno do hloubky několika desítek metrů. Právě u mořského dna je možné nerušeně pozorovat hejna rybiček a mořských živočichů. Při příznivých podmínkách lze zahlédnout mořské želvy karety obrovské a karety obecné, stejně jako hejna delfínů, kteří obvykle doprovázejí plující čluny a skáčí nad vodní hladinu. Velkou výhodou Turecka je skutečnost, že se lze potápět skoro celou sezonu, od dubna do podzimu.

Zájezdy do této destinace bývají v katalozích českých cestovek na prvních příčkách co se týče popularity. Mnoho z turistů preferuje břehy Turecké riviéry jako region pro nabytí prvních zkušeností s potápěním. Navíc se dá na místě výstroj vypůjčit a absolvovat potápěčský kurz.

Populárním místem pro potápěče bývá gallipolský poloostrov. Ve vodách okolo poloostrova je totiž možné nalézt potopené vraky plavidel z dob války o toto území. Památky archeologického rázu je možné naopak zkoumat v Bodrumu. Pozor však na tuto oblast, zde je potápění povoleno jen na některých místech. Velkou lahůdkou pak bývá ostrov Kek, kde je možné zkoumat pod hladinou potopené město, vraky nejrůznějších plavidel popřípadě jeskyně zatopené vodou.