Turecká Egejská riviéra

Turecká dvojka

Dle popularity druhou nejvyhledávanější částí Turecka pro letní dovolenou je hned po Turecké riviéře riviéra Egejská. Ze jména regionu samotného je zřejmé, že má původ ve jménu Egejského moře, které smáčí písky zdejších pláží. Do tohoto regionu patří celá řada známých středisek, z nichž je možné se lodí vypravit na nedaleké řecké ostrovy. K známým místům na Egejské riviéře patří například Marmaris popřípadě Fethiye.

Během dovolené na březích Egejské riviéry je možné navštívit i další zajímavá místa, objekty a památky. Mezi nimi jednoznačně dominuje především region Pamukkale (česky Bavlněný hrad). Tento přírodní skvost je zapsán na Seznam UNESCO. Jde o unikátní přírodní výtvor, kdy voda voda s rozpuštěnými minerály vytvořila kaskádu jasně bílých jezírek z travertinu.

Letovisko Marmaris je útulné městečko nalézající se na jihozápadním konci Turecka. Ostrov Rhodos je odsud skoro na dohled a to je důvodem, proč si ho návštěvníci Marmarisu obvykle volí jako cíl výletů lodí. S autem z půjčovny se dá vydat k ostrovu vyrazit na vlastí pěst za řádově nižší částky než bývají výlety přes cestovní kancelář. Marmaris je směrem z pevniny obehnán horami, na jejichž svazích rostou hojně borovice. Krásné pláže, příjemně teplé moře, starobylé pamětihodnosti a noční život jsou zárukou spokojené dovolené, na kterou se jen tak nezapomíná.

Město Fethiye leží mezi Antalyí a Marmarisem. Břehy omývá ze západu Středozemní moře. Samotné centrum města je postaveno okolo zdejšího přístavu. Pro obdivovatele památek je doslova nezbytné vydat se k místním hrobům ve skalách, jež jsou nad městem vytesané do kamene. Mezi výletníky je tato památka velmi oblíbená.

Na Egejské riviéře se nachází také jedna z nejčastěji fotografovaných pláží světa. Jedná se o lagunu jasně modré barvy Ölüdeniz a od moře je oddělena pouze úzkou písečnou šíjí. Jméno zátoky volně v překladu zní Mrtvé moře avšak důvodem bude nejspíše klidné hladina v zátoce. Vstupné do zátoky a na pláž je za poplatek, avšak ani tento fakt by neměl odradit turisty pokochat se tímto přírodním skvostem.