Na dovolenou do Turecka

Pestré Turecko

Turecko je zemí, která určitě stojí za pozornost. Z velké většiny leží na asijském kontinentu a jen 3% plochy Turecka zasahují do Evropy. Díky více než 780 000 km2 velkému území se řadí ke spíše větším zemím a s touto skutečností koresponduje též počet obyvatel. Turků je celkem téměř 70.000.000, tedy skoro 7x více než obyvatel České republiky.

Turecko svým návštěvníkům dopřává vše, co by na pravé dovolené nemělo chybět. Má vysoká horstva jako stvořená pro turistiku a treking, hezké a čisté moře, dlouhé pláže s písečným povrchem a logicky i velké množství antických a středověkých památek. Všechno je výborně propojeno takovým způsobem, že si návštěvník může naplánovat skutečně pestrou dovolenou a v průběhu každého dne absolvovat zcela jiné aktivity.

Více než 50 % přijíždějících turistů do těchto končin přivádí odlišná kultura od té naší. A i když se jedná o muslimskou zemi, není třeba se obávat, že by Turci měli něco společného s muslimským fanatismem. Právě naopak, Turci jsou velmi přátelští a pohostinní lidé. Dá se říci, že někdy dokonce až otravní. Kolemjdoucí zvou na vypití čaje a pořád někoho zastavují a diskutují s ním. Za zmínku stojí, že na tureckém území se cestovatelé velice zřídka setkají se zloději či kapsáři.

Kde trávit dovolenou

Turecké břehy omývá ze 3. stran moře. Ze severu je to Černé moře. To je do značné míry ochlazováno srážkovými mraky na Pontských horách. V tomto regionu země jsou srážky časté a proto je méně vhodné ke trávení letní dovolené. Západní oblast Turecka a Egejské moře pak táhne především Turky samotné. Zahraniční turisté do těchto končin jezdí ponejvíce na výlety za poznáním starého města v Istanbulu a starověkých památek. Jih Turecka je možné specifikovat jako nejkrásnější a především nejoblíbenější částí pro návštěvníky Turecka. Zdejší břehy omývají vody východní části Středozemního moře a slunce v této oblasti svítí od rána do večera.

Oblast na jihu Turecka je téměř v celé své délce poseta hotelovými komplexy a především stovkami kilometrů pláží s písečným povrchem. I v této oblasti se nalézají zřídka navštěvované pláže ukryté mezi skalami, na které je náročný přístup. Na takovýchto plážích si pak dozajista každý vychutná soukromí a pohodu.

Po dni stráveném na pláži by měl každý z turistů zajet i do velkých měst, jako je třeba Istanbul či městečka Edirne, Konya nebo Sivas. A vychutnat si alespoň krapet z historie a kultury Turecka. Cesty jistě nebude litovat.