Kam na Egejské riviéře?

Dva hlavní turistické regiony

Turecko se z pohledu turistiky a turistického ruchu obvykle se dělí na 2 hlavní regiony. Jde o tzv. Tureckou a Egejskou riviéru. Region, nesoucí název Egejská riviéra, je situován na západě a jihozápadě Turecka. Tato oblast bývá někdy nazývána Anatolie. V antických dobách se jí říkalo Kárie podle dřívějších obyvatel, kteří zde žili. Později se vžil název Egejská riviéra díky moři, které omývá západní břehy Turecka.

Dalo by se říci, že Egejská riviéra je velice rozmanitá a plná protikladů. Krajina je tady pestřejší než v případě její sestry, Turecké riviéry na jihu Turecka. Zdejší lidé jsou slušní a velice ochotní. Oblast je určená zejména pro vyznavače vodních aktivit a antické historie a právě těm se bude dovolená na Egejské riviéře určitě líbit.

Za symbol Egejské riviéry je možné považovat jednu z vůbec nejpopulárnějších pláží na světě. Pláž má tvar jakéhosi jazyka a je k nalezení v letovisku Ölüdeniz v překrásné, azurově modré laguně.

I přes všechny své přednosti je Egejská riviéra mezi turisty, tedy alespoň zatím, méně známá než riviéra Turecká. Mezi nejnavštěvovanější letoviska na západě Turecka určitě patří Marmaris, Fethiye, poloostrov Bodrum a již zmíněný Ölüdeniz.

Bodrum, Fethiye a Marmaris

Bodrum je živé, turistické středisko. Je jedním z nejdůležitějších v západní části Turecka. Nachází se tady památky od mykénské doby až do současnosti. K jeho největším lákadlům se řadí, vedle bílých pláží, zbytky hrobky krále Mausola. Jde o místo jeho posledního odpočinku a jeden ze sedmi divů světa.

Pro svou krásnou okolní krajinu je Fethiye považována jako jedna z nejhezčích částí tureckého pobřeží. Zdejší hotely jsou obklopeny lesy z borovic a dovolená na úpatí pohoří Taurus bývá pro každého návštěvníka jistě neopakovatelným prožitkem.

Marmaris patří k vyhledávaným střediskem díky okouzlujícím plážím, nádherné scenérii, ale též coby oblíbený jachtařský přístav.

Vyznavači rušného života po setmění by se měli vydat do Icmeleru. Nachází se jen 8 km od Marmarisu a v historickém centru se nachází celá řada obchodů, barů, diskoték a taveren.

Městečko Efes se vrylo do paměti turistů hlavně kvůli historickým památkám. K nejslavnějším se řadí určitě Celsova knihovna, zachovalé ruiny amfiteátru a Artemidin chrám, který leží mimo město nedaleko Selçuku a též bývá řazen mezi 7 divů světa.