Jak zaplatit v Turecku?

Hotovost do Turecka

Při cestě do Turecka se turistům doporučuje přivézt s sebou kvůli směně jak americké dolary, tak evropská eura. Během výměny určitého obnosu by měli dávat pozor a nedůvěřovat komukoli, kdo je na ulici osloví.

Měnit eura či dolary by měli nejlépe ihned na letišti nebo ve velkých turistických oblastech. Kdo vyhledává nejlepší kurz, měl by zajít do směnárny, co se nachází většinou v centru v některém z velkých měst. Lidé by měli vždy trvat na kurzech zobrazených na tabuli a peníze je rozhodně třeba vždy přepočítat. S oblibou jsou totiž peníze přepočítávány úplně jiným kurzem než uvedeným na ceduli. I využití platební karty je možné a využívá ji neustále více jedinců. A to jak na placení tak na vybírání z bankomatů.

Turecká měna se jmenuje lira a bývá značena TL (v kurzovním lístku TRY). Jedna lira se dál dělí na 100 kurušů. Na bankovkách z papíru je portrétován Mustafa Atatürk. Mince se pohybují v hodnotě 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry, bankovky jsou tištěny v hodnotách 5, 10, 25, 50 lir a největší bankovka je 100 lir.

Celní předpisy

Jako i u jiných destinací, tak i z Turecka není dovoleno vyvážet určité věci, hlavně ty starší než 20 roků. Každý z návštěvníků by si měl koupi nějakého dražšího suvenýru pečlivě promyslet a na místě je opatrnost. Za vážný přestupek se považuje vyvážení úlomků či keramiky, které našli. Myslet by měli i na skutečnost, že bezcelně se smí vyvážet pouze předměty, které nemají hodnotu vyšší jak 500 EUR.

A nesmí se zapomenout na cigarety. To je první otázka, která zajímá hlavně náruživé kuřáky. Za zvýhodněnou cenu si mohou dovést 200 kusů cigaret či 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilo kávy, půl kilogramu čaje, kilo cukrovinek, 1 kg čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogistické zboží je omezeno na 5 balení parfému.